ETBİS; E-ticaret hizmeti veren şirketlerin ve hizmet alan müşterilerinin işlemlerini kayıt altına alınması, tüm verilerin toplanıp, işlenip yedeklenmesi için Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından oluşturulan ve 1 Aralık 2017’den beri kullanılan sistemdir. Bu sistem, hem hizmet veren hem de hizmet alanların haklarını göz etmektedir ve tüm e-ticaret firmalarının bu uygulamada var olmaları gerekmektedir.

ETBİS, Kullanıcılara Ne Sağlar?

ETBİS platformu; e-ticaret yapan firmaların satışlarını kayıt altına alarak, tüketicilerin firma ile güvenli bir hizmet süreci geçirmesini sağlar. İnternet satışlarında yapılan yasa dışı ve kayıt dışı hareketleri de engelleyen Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi, e-ticaret dünyasında bulunan herkesi güvene almaktadır.

ETBİS’e Giriş

https://www.eticaret.gov.tr/ web sitesinin üst köşesinde bulunan “ETBİS GİRİŞ” butonuna tıklayarak platforma giriş yapabilirsiniz. Sonraki aşamalarda da sizden istenen şirket bilgilerini girerek adım adım ilerleyebilirsiniz.

ETBİS’e Kayıt Olmak İçin Gereken Bilgiler

1-Esnaf ve sanatkarların T.C kimlik numaraları

2-Esnaf ve sanatkarların vergi kimlik numarası

3-E-ticaret faaliyeti sürdürenlerin mobil uygulama ve alan adı

4-Aracılık faaliyeti sürdürenlerin mobil uygulama ve alan adı

5-Gerçek ya da tüzel işletmecilerin mersis numarası

6-Gerçek ya da tüzel işletmecilerin vergi kimlik numarası

ETBİS’e Kimler Kayıt Olmak Zorundadır?

1-E-Ticaret hizmeti sağlayan gerçek ya da tüzel kişiler

2-Başkaları adına e-ticaret hizmeti sağlayan gerçek ya da tüzel kişiler (n11, gitti gidiyor vb gibi)

3-Yurt içinde yerleşik olup, yurt dışında yerleşik bir hizmet sağlayıcı üzerinden sözleşme yapan ya da sipariş alan hizmet verenler. (Ebay, etsy vb gibi)

Leave a comment