Son yıllarda oluşan yeni dünya düzeninde hemen hemen her adım dijital kanallarla atılsa da online alışverişlerin tam olarak güven sağlayamamasındaki en büyük etken, doğru bilgi yönlendirmelerinin olmayışıdır. Kullanıcılar, internetten alışveriş yapma süreçlerinde onları bekleyen hangi konuların yasal, hangilerinin ise sakıncalı olduğunu bilirlerse online alışveriş sektörü de bu bilgilerle doğru orantılı olarak yükselişe geçecektir.

Gelin, online alışveriş yaparken nelere dikkat etmeniz gerektiğini hızlıca öğrenin!

-Öncelikle alışveriş yapacağınız sitenin SSL sertifikasına sahip olması gerekmektedir. Bu sertifikaya sahip olan siteler sizler için güvenlidir.

Neden SSL?

SSL sertifikasına sahip e-ticaret sitelerinden alıveriş yaptığınızda kredi kartı bilgileriniz özel şifreleme sistemi ile direkt olarak bankanıza iletilir ve bu sistem sayesinde şifreniz kimsenin eline geçemez.

-Alışveriş yapacağınız sitenin linkinin yanında kilit ikonunun bulunması, o sitenin güvenli bir alışveriş sitesi olduğunu gösterir.

-Ayrıca; google’da  “ssl checker” diye arattığınızda da karşınıza çıkacak olan sitelerde, alışveriş yapacağınız sitenin SSL sertifikasına sahip olup olmadığını test edebilirsiniz.

-Tehdit oluşturmayacak alışveriş siteleri ödeme yaparken sizden kredi kartı şifrenize asla ihtiyaç duymaz. Sizden, kredi kartı şifrenizi girmenizi talep eden siteleri direkt olarak terk edebilirsiniz.

-Herhangi bir konunun araştırmasının tek bir tıkla sağlanabildiği Google’da alışveriş yapacağınız site ile ilgili yorumları inceleyebilirsiniz. Hiç yorum olmayan ya da kötü yorumlara sahip olan alışveriş sitelerinden uzak durmalısınız.

-Online alışveriş yaptığınız sitede ödeme kısmında size sunulan opsiyon sadece “kapıda ödeme” ise, o sitede sahte ürünler satılıyor olabilir.

-3D Secure sistemi, çalınan bir kredi kartı ile yapılabilecek tüm hareketleri önlemek için kullanılmaktadır. Bu özelliği bankanızdan talep edebilirsiniz. Böylece, satın alma işlemlerinizin ardından kayıtlı telefon numaranıza onayınız için bir sms kodu gönderilecektir ve siz bu kodu alışveriş yapacağınız siteye girmediğiniz sürece internet alışverişiniz tamamlanmayacaktır.

-Tüm alışverişlerinizde, fatura ve garanti belgesi sizde olduğu sürece tüm yasal haklarınız saklı olacaktır.

-Güvenli online alışverişinizi yapacağınız markanın, olası bir soruna karşı başvurmanız için bulunan bir açık adresi Google’da mevcuttur ve bu adresin açık bir şekilde paylaşılması yasal bir zorunluluktur.

Online alışveriş yapacağınız site, bu özelliğe sahip değilse alışverişinizi başka bir siteden gerçekleştirmelisiniz.

Leave a comment